Kysymys:
Kuinka monta yksikköä HB: tä käytetään terässiloihin?
AndyT
2015-02-04 18:53:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ison-Britannian sillat voidaan arvioida (standardin BA34 / 90 mukaan) HB-ajoneuvolla (standardin BD37 / 01 mukaan). HB-ajoneuvossa on 16 pyöräkuormaa, kumpikin 2,5 kN kertaa "yksikkö".

Betonisiltojen yksikkömäärä määritellään normaalisti 45 yksiköksi lopullisessa rajatilassa (ULS) ja 0 yksikössä huoltokelpoisuusrajassa. Osavaltio (SLS); vaikka SLS: n yksikkömäärä on 30, jos silta ulottuu poikittain. Viite: BS5400-4: 1990 Lauseke 4.2.2, sellaisena kuin se on muutettuna standardilla BD24 / 92.

Terässiltojen kohdalla ei tunnu olevan vastaavaa lauseketta. Joten kuinka monta yksikköä tulisi käyttää ULS: ssä ja kuinka monta SLS: ssä?

Anteeksi tietämättömyyteni, mutta en tiedä mitä HB tarkoittaa? Se näyttää olevan yksiköissä ja ajoneuvoissa ...
Tiedän, että "HB" tarkoittaa "kovuutta Brinell-asteikolla", mutta en usko, että tähän viitataan tässä.
"HB" ei ole [tämä] (https://fi.wikipedia.org/wiki/HB_ (auto)), vai mitä?
Niille teistä, jotka eivät ole brittiläisiä insinöörejä: BD37 / 01 löytyy [täältä] (http://www.standardsforhighways.co.uk/dmrb/vol1/section3/bd3701.pdf) ja BA34 / 90 korvataan seuraavilla: BD101 / 11 [täällä] (http://www.standardsforhighways.co.uk/dmrb/vol3/section4/bd10111.pdf)
Huom. Olen aina ymmärtänyt, että HA / B tarkoittaa "moottoriteitä" A ja B; A on normaalien ajoneuvojen vaikutus ja B on poikkeuksellisten teollisten kuormien vaikutus.
Kiitos linkeistä @Tom. Hyvä asia, että BA34 / 90 on korvattu, mutta sen korvaava BD101 / 11 ei kata HB-ajoneuvojen käyttöä arvioinnissa. Siksi monet asiakkaat vaativat edelleen BA34 / 90: n käyttöä.
üks vastaus:
#1
+4
hazzey
2015-02-16 22:17:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

BD37 / 01 sisältää vaaditun kuormituksen luvussa 4.

Kohdassa 4.1 annetaan HB-kuormitus, joka vaaditaan eri siltojen käyttötarkoituksiin. Se ei erotu päällirakenteen tyypin perusteella; se erotetaan vain ajoradaluokan perusteella: moottoritie ja valtatie , pääteet ja muut yleiset tiet .

Tämä tarkoittaa, että sekä teräs- että betonisillat suunnitellaan samalle määrälle HB-yksiköitä.

Kiitos @Hazzey. Unohdin täysin, että BD37 / 01: n päätekstissä saattaa olla jotain - Liite A on se, jota käytetään enimmäkseen suunnittelussa, joten menin juuri sinne. Huomautuksena: betonisiltoja ei ole suunniteltu BD37 / 01 Lauseke 4.1 - HB-yksiköiden vaatimus ohitetaan standardilla BS5400-4: 1990, kohta 4.2.2. Epäilen, ettei vastaavaa yleistä lauseketta terässilloille ole.
AndyT, BD: t ylittävät BS: n, ei päinvastoin. Itse asiassa Highways Agency -betonisillat on suunniteltu BD24: lle, jossa todetaan nimenomaisesti, että - "Tämä standardi kattaa BS 5400: Part 4: 1990: n käytön siltojen ja muiden moottoriteiden rakenteiden betonisuunnittelussa. Siinä esitetään Valvontaosaston erityisvaatimukset, jos ne eroavat brittiläisessä standardissa esitetyistä tai ovat kattavampia


Tämä Q & A käännettiin automaattisesti englanniksi.Alkuperäinen sisältö on saatavilla stackexchange-palvelussa, jota kiitämme cc by-sa 3.0-lisenssistä, jolla sitä jaetaan.
Loading...